Ugye, mindenki ismeri a tücsök és a hangya történetét? La Fontaine tanmeséje talán kissé túlzónak tűnhet ebben a helyzetben, hiszen a mesében a tücsök önszántából nem akart dolgozni nyáron. Az is tény, hogy hírből sem ismerte a Covidot, ahogy az azzal járó gazdasági válságot sem. Amiatt viszont reális lehet a párhuzam, hogy a tücsök is már csak akkor kapott észbe, amikor beütött a baj.
Az alaposság kifizetődő
Az előrelátó és a kevésbé előrelátó vállalkozót az különbözteti meg egymástól, hogy míg az utóbbi a megnövekedett forgalom láttán már kevésbé igényli a döntéstámogatást, addig a tudatos cégvezetők ilyen helyzetben még inkább szeretnék tudni, hogy melyik terméken mennyi haszon keletkezik, mikor és miből érdemes nagyobb mennyiséget gyártani. Ők azok, akik kontroller támogatását kérik a cég vezetése során, mert felismerték, hogy szakértői segítséggel a vállalkozás magasabb profitra tud szert tenni. Ezt a többlethasznot aztán vissza tudják forgatni, tartalékot tudnak képezni, illetve ebből tudnak olyan szakembereket alkalmazni, akik még több pénzt fognak számukra termelni.
A bevétel nem egyenlő a profittal
A megélénkült forgalom csalóka lehet. Persze, az nagyon jó hír, ha egy cég egyre több terméket tud legyártani és nőnek az eladások is, ám az abból befolyó bevétel nem összetévesztendő a haszonnal. Sajnos egyes cégekhez érkezve a vállalkozás számait elemezve hamar kiderül, hogy hiába növekedett akár drasztikusan a gyártási volumen, az ebből fakadó munkaerőigény-többlet miatt a mennyiségi növekmény gyakorlatilag veszteséget termelt. Erre szakkifejezéssel azt szoktuk mondani, hogy ennek a növekménynek a”határhaszna negatív”. Olyan is előfordul, hogy az emelkedő beszerzési árakat az eladási ár nem követi le, így a termeléshez felhasznált alapanyagok jóval drágábban épülnek be a termékekbe, a végére pedig a késztermékből származó bevétel még a rezsióradíjat sem fedezi. Azt meg már meg se említsük, hogy vajon a rezsióradíj pontosan lett-e kalkulálva. Mert ha nem, az a megugró volumenekkel felszorozva igen veszélyes lehet. Egyszóval korábbi részletes elemzések hiányában ezek ténye mindig sokként éri a cégvezetést, ami nem meglepő, ám annál sajnálatosabb, mert utólag kezelni ezeket a problémákat sokkal bonyolultabb és nehezebb.
A nehézségek közepette minden kiadás számít
A pandémia idején kontrollerként a szokottnál is több megkeresés érkezett súlyos gondokkal küzdő vállalkozóktól, akik segítséget kértek tőlünk. A cél többnyire az volt, hogy minimalizáljuk a veszteséget és az akkori nehéz helyzetből próbáljuk meg kihozni a legtöbbet. Ez is komoly feladat volt, és ez is egy-egy új kihívást jelentett, mi pedig tapasztalt szakemberekként ilyenkor is mindent megtettünk a siker érdekében, ami szakmailag lehetséges. A pénzügyileg nehéz helyzetben lévő vállalkozó számára viszont cseppet sem elhanyagolható, hogy az esetében életmentőnek számító szakmai tanácsadói díj mekkora – akkor már kényszerűségből elkerülhetetlen – plusz költségeket jelent a cége számára…
Az előrelátó vállalkozó számára nyilvánvaló: Kontrollert alkalmazni nem kiváltság, hanem hosszútávú befektetés a cég életébe. Ha úgy érzed, neked is segítségedre lehetünk, akkor fordulj hozzánk bizalommal.